Steve Jobs Tarzı Liderlik

lider

Bir önceki yazımda portable talent (Taşınabilir Yetenek) üzerine fikirlerimi paylaşmıştım. Bu yazıda sizleri yine ilginç ve yeni bir kavram ile tanıştırmak istiyorum. Bir süre önce Türk Telekom Akademi’nin re-lansmanını gerçekleştirmiş ve orada bir konuşma yapması için dünyaca ünlü yönetim gurusu Ram Charan’ı davet etmiştik. Beni bu yeni kavram ile Ram Charan tanıştırdı. Ram, Bill Gates’ten Steve Jobs’a kadar birçok yönetici ile birebir çalışmış, önemli tespit ve görüşleri olan bir liderlik gurusu.

Ram Charan kritik bir soru sordu sunumunda. “Neden Bill Gates yani Microsoft cihaz üretemedi? Kendisiyle her Mayıs buluşurum.Fantastik bir adam ama bunu yapamadı. Oysaki Steve Jobs dünyayı değiştirdi. Her ikisi de aynı platformda ama sadece Steve Jobs donanım ve yazılımı entegre edebilirim dedi ve bunu başardı.”

Ve Ram Charan şöyle devam etti: “Steve kesinlikle bir entegratördür, yani yeni değerler yaratan bir liderlik tarzına sahiptir.”

İşte sizi tanıştırmak istediğim bu yeni kavram “entegratör”, yani değer yaratan lider tipi.

“Entegratör, kesinlikle her organizasyonda mutlaka olması gereken bir lider türü. Bulun onları, eğitin, ortaya çıkarın”, diyor Ram Charan. Meseleye Steve Jobs üzerinden bakınca uzak bir kavram gibi durabilir. O yüzden entegratör dediğimiz lider tipini biraz açalım, ayaklarımız yere bassın.

Bir kişinin entegratör olup olmadığını anlamak için bazı kriterler var diyor Ram Charan. Bunlardan en önemlisi, müşteri gereksinimini çok net anlamaları. Esas nokta da bu, müşterinin ne istediğini çözebilmek, neye değer verdiğini anlayabilmek. Müşterim kim ve benden ne bekliyor? Günümüz dünyasında bu sorunun cevabı ise müşteri olarak eşsiz bir deneyim beklediğimiz. Hatta şaşırtılmak istiyoruz. İşte entegratörler tam da bunda başarılı, müşteriye eşsiz bir deneyim sunma ve şaşırtmada. Şu aralar Pokemon Go dalgası dünyayı sardı. Entegratör kavramı üzerinden bakarsak Pokemon Go artırılmış gerçeklik ile bir kuşağın nostaljisinin bir araya getirilmesi. Yani bir entegrasyon.

Entegratör için diğer bir kriter, sonuca ulaşmak için ısrarcı olmaları. İç işleyişlerden, süreçlerden ya da kişilerden kaynaklanabilecek olumsuzluklara takılmadan sonuç üretirler. Sonuçlara ulaşmak için cesaret ve kararlılık sahibidirler. Müşterinin beklediği eşsiz deneyimi elde etmeye odaklıdırlar. Hiyerarşiyi ve gücü engel olarak görmezler. Üretilmesi gereken değer, kişisel çıkarlarından önemli ve önceliklidir. Toplantılarda görürsünüz, insanlar birbirlerini üzmemek için, karşı taraf alınır diye gerçekleri söylemekten çekinirler. Nezaket değer üretmenin önüne geçer. Entegratörlerin iş merkezli düşünmeleri gereksiz nezaket ve alınganlığın önüne geçer. Etkileme güçleri yüksektir, inançlarıyla etkilerler. Bana birisi böyle yapmamı söyledi demezler. Daha doğrusu motivasyon kaynakları başkaları değildir. Ancak yüksek etkileme güçleriyle başkalarını da değer üreten takımın içine alırlar. Öyle tutkulu ve kararlıdırlar ki inanç ve vizyonlarını başkalarına geçirirler.

Ram Charan entegratörlerin diğer yeteneklerini ise şöyle sıralıyor. Kişisel farkındalıklarının çok yüksek olması, güçlü ve zayıf yanlarını bilmeleri ve her anında bilinçli ve kararlı görünerek hareket etmeleri.

Entegratörlerin bir diğer önemli özelliği ise müşteri dahil herkesin fikrini almaları.

Aslında entegre ettiği şey fikirler, insanlar, kaynaklar kısaca herşeydir. İnancıyla tüm bu taraflar arasında biz zamk görevi üstlenir ve tıpkı yaratıcı düşüncenin kaynağında sinapslar arasında yeni bağlantılarla yeni düşünce kalıpları ve fikirlerin geliştiği gibi kaynakları entegre ederek yepyeni inovatif sonuçlar üretirler.

Ve son olarak müşteride en mükemel deneyime ulaşmak için tekrar tekrar denerler, denemekten asla yılmazlar. Deneyim kazandıklarında hızlanırlar. Çünkü tüm müşterilerin beklentileri konusunda kapsamlı ve derinlemesine bilgi sahibi olurlar. Şirketler ise bu potansiyeli değerlendirdiğinde rekabet avantajı sağlar.

Entegratör liderlerin özellikleri ve yetenekleri bunlar. Ram Charan’ın önemli bir tavsiyesi ise organizasyonlarda her seviyede bu özelliğe sahip kişilerin tespit edilmesi, önemli sorumluluklar verilmesi ve geliştirilmesi. Çünkü entegratörler başka liderlerden farklıdır. Gelip sizin için çalışırlar. Motivasyonları para veya pozisyon değildir. Onlar sonuca, değere odaklıdır ve bunu tutku ile yaparlar.

Bilmiyorum size nasıl geldi ama ben dinlediğimde bu kavram çok şeyi açıklıyor dedim. Şimdi kendime ve etrafıma bu gözle bakıyorum. Ram, bu öğretilebilir, geliştirilebilir bir şey diyor. Bence o kadar kolay değil. Bir kere bu tür bir liderlik türü az bulunur. Ben bir elin parmakları kadar insan sayabildim. Ama şirket başarısı, gelir artışı için de bir o kadar önemli olduğu kesin. Ö yüzden Entegratör liderliği keşfetmek ve geliştirmek için mutlaka bir şeyler yapmak lazım. Mesela biz IK yönetim ekibimizde şöyle bir uygulama yapmaya karar verdik. Her bir yönetici arkadaşımızdan kendi yönettiği fonksiyon dışında bir alan daha seçip o konuda kendi alanının uzmanlığı ile kafa yoracak, ürün geliştirecek. İç iletişim, iletişim boyutuyla yetenek yönetimine, yetenek yönetimi, yetenek boyutuyla ücret yönetimine bakacak. Entegrasyon kabiliyeti yüksek kişilere olduğu kadar, entegre edilebilir ürün ve değerlere karşı da artan bir ilgi ve hassasiyetle bakıyorum artık. Yeni değerler üretmek için böyle bakmaya da mecburuz bence. Bulduklarımızı sizinle yine paylaşamaya devam edeceğim.

http://www.bahattinaydin.com

Leave a Comment